Membralitate & Disciplină

CURĂȚAREA REGISTRELOR (PARTEA 1)

De Matt Schmucker

Matt Schmucker a fost directorul executiv fondator al 9Marks. În prezent, el organizează mai multe conferințe, precum Together for the Gospel și CROSS, slujind ca membru al Capitol Hill Baptist Church în Washington, D.C.
Articole
02.26.2010

Chiar dacă aud în mod constant relatări din partea liderilor bisericii din întreaga lume (și din țară aproape zilnic), am fost șocat să primesc următorul e-mail din partea unui diacon credincios dintr-o biserică baptistă:

„Aș aprecia dacă mi-ați oferi oportunitatea să vă vorbesc pe tema curățării registrelor de membri ai bisericii. Am început să alcătuiesc o listă a văduvelor plecând de la baza de date conținând membrii noștri și am descoperit că, din totalul de 141 de văduve, 38 erau deja decedate, iar 4 se transferaseră la alte biserici, fără a le socoti pe cele care sunt considerate „membri inactivi” sau „membri cu rezidența în altă localitate”.”

Îți poți imagina felul în care talk show-urile de seara târziu ar putea face umor pe această temă: „Ai auzit des cei 38 de membri morți ai Bisericii Baptiste Credința Vie? Cred c-ar trebui să începem să vorbim despre nevoia de a schimba numele bisericii!” Acest lucru poate fi comic la prima vedere, dacă n-ar caracteriza destul de bine situația bisericilor din țara noastră și din alte țări.

Registrele învechite creează probleme oricărui păstor credincios. Totuși, înainte de a le curăța, gândește-te la motivația pentru care ar fi necesar acest act, și apoi la cum ar trebui făcut.

De ce să își curețe bisericile registrele de membri?

1) Numele și onoarea lui Hristos sunt în joc înaintea acestei lumi. Gândește-te la preocuparea pasionată a apostolului Pavel în ceea ce privește persoanele care se asociau bisericii din Corint (1 Corinteni 5).

2) Membralitatea dintr-o biserică ar trebui să reflecte, pe cât de precis este posibil, membralitatea în Împărăția lui Hristos. Noi n-ar trebui nici să primim și nici să excomunicăm membrii cu ușurință. Eliminarea unei persoane din registrul bisericii trebuie tratată cu cea mai mare grijă, chiar dacă acel membru a fost unul nepăsător.

3) Păstorii, prezbiterii și liderii vor „da socoteală” într-o zi înaintea lui Dumnezeu pentru lucrarea lor de păstorire (Evrei 13:17). Dumnezeu i-a mustrat aspru pe păstorii poporului Israel pentru necredincioșia lor repetată (ex. Ezechiel 34).

4) La rândul lor, congregațiile vor da socoteală înaintea lui Dumnezeu pentru felul în care vor primi noii membri. Gândiți-vă la felul în care Pavel a tratat această chestiune în 1 Corinteni 5!

5) Creștinii mai puțin maturi sunt expuși riscului de a cădea în confuzie cu părere la importanța bisericii în maturizarea vieții creștine, și ar putea fi înclinați spre lenevie.

6) Membrul mutat din zonă ar trebui să fie încurajat să se alăture unei biserici din noua lui localitate și să se facă cunoscut credincioșilor de acolo. Dacă el nu face acest lucru, atunci biserica de unde a plecat ar trebui să-l încurajeze în mod activ prin scrisori sau prin telefoane. Dacă rămâne izolat și încăpățânat, atunci biserica trebuie să-l informeze că îi vor șterge numele din registrul membrilor cu ocazia următoarei adunări generale, trimițând astfel mesajul că ei nu mai pot să dea socoteală pentru viața lui înaintea lui Dumnezeu.

Cum ar trebui bisericile să-și curețe registrele de membri?

Dacă vrei să rezolvi toate cazurile problematice legate de membra-litate dintr-o dată, va fi ca și cum ai pune un foc de paie. Este dificil să poți anticipa toate circumstanțele imaginabile. Vor fi membrii bisericii tale fericiți să-i îndepărteze din registrul membrilor pe cei ce nu mai participă la întâlnirile adunării? Dar în ceea ce-i privește pe cei care locuiesc mai departe? Dar pe cei care au decedat? Frate păstor, fii înțelept și fă pentru început doar ceea ce biserica poate tolera. Fii răbdător și predică înainte ca membrii bisericii tale să fie gata să acționeze.

Așadar, de unde să începi? Imaginează-ți mai multe cercuri concentrice, asemenea unei ținte, centrul acestora reprezentând o practică sănătoasă a membralității. Inelele exterioare reprezintă membralitatea fără fond, și din fericire, persoanele care manifestă așa ceva sunt cel mai ușor de îndepărtat. Pe măsură ce vei ajunge tot mai mult către centrul cercului, registrul membrilor ar trebui să constea în ce în ce mai mult în credincioșii care sunt implicați activ în biserică. Haideți să începem de la exterior către interior:

1) Membrii care au decedat. La biserica mea, am găsit în registrul membrilor zece astfel de persoane! Acest inel exterior de membri ar trebui să fie cel mai ușor de curățat. Pune aceste nume în fața congregației la următoarea adunare generală, propunând îndepărtarea lor din calitatea de membru. Nu cere congregației să facă acest lucru imediat, ci oferă timp membrilor bisericii să se gândească la acest lucru.

2) Membrii pe care nu îi mai puteți găsi. Probabil că următorul grup cel mai ușor de îndepărtat din registru sunt aceștia. În biserica noastră, au existat două surori care aproape că au vânat 70 de membri vreme de șase luni, dar în zadar! Aceste nume au fost aduse apoi înaintea congregației, cerând ajutor pentru a le da de urmă. Când au fost epuizate toate eforturile, prezbiterii au pus înaintea adunării propunerea ca acești membri să fie șterși de pe listă.

3) Membrii absenți și cei dezinteresați. Biserica noastră a avut câțiva membri pe care i-a putut găsi, dar care nu mai voiau să aibă de-a face cu noi. Am descoperit o femeie din Germania, care devenise între timp unitariană, și care era chiar deranjată de faptul că o contactasem.

4) Membrii care s-au mutat din zonă. Aceștia sunt acele persoane incapabile să participe în mod regulat din cauza distanței față de clădirea bisericii, și în cazul cărora orice relație de dare de socoteală este aproape imposibilă. Fără îndoială că veți întâlni oameni care au o înțelegere greșită a calității de membru și care fac parte din acest grup: „Am rămas membru în acea biserică de pe vremea când eram în corul de tineret, în 1959”, sau „Am ieșit în față la chemare în acea biserică, în 1970, și am promis mamei mele că voi rămâne un membru credincios”. În ciuda atașamentului lor emoțional față de biserica ta, acest grup de oameni are nevoie să fie învățat ce înseamnă un membru de biserică. Frate păstor, amintește-ți că vei da socoteală pentru acești indivizi. Nu lăsa ca asupra ta să atârne o responsabilitate pentru oameni pe care nu-i întâlnești de fapt niciodată. Propu-ne la următoarea adunare generală a bisericii ca acești membri să fie șterși din registru pentru faptul că ei „nu mai participă la adunările bisericii”.

5) Membrii din zona bisericii, dar care nu mai participă la serviciile ei. Cu siguranță că am atins aici unul dintre cercurile cele mai dificile. Acești oameni vor să-și mențină calitatea de membri și pot să participe la biserică, dar nu vor să aibă în realitate mai nimic de-a face cu ea. Acest cerc de persoane este adesea dificil, datorită relațiilor pe care aceste persoane le întrețin cu membrii credincioși ai bisericii. Poate că este vorba despre un copil care a crescut în biserică sau despre un prieten mai vechi din cor. Din nou, aici se cere să oferiți învățătură, iar deciziile trebuie luate cu multă răbdare, nu în pripă.

Aceste prime cinci categorii de oameni reprezintă cele mai numeroase și mai evidente grupuri ce trebuie avute în vedere. Există și alte categorii, precum cei care participă la slujbele bisericii, dar care nu doresc să-și însușească mărturisirea de credință, sau care se află în zonă, dar care nu pot să participe la slujbele bisericii, dintr-un motiv sau altul. Vârsta înaintată sau o anume boală poate să-l împiedice pe un membru să participe. Aceste persoane nu trebuie șterse din registrul de membri, ci ele trebuie îngrijite cu atenție. De asemenea, noi recomandăm și încurajăm să se manifeste o grijă specială față de membrii mai bătrâni, care s-au mutat din zonă la aziluri de bătrâni. De ce? Ei au crescut adesea cu o înțelegere diferită legată de mem-bralitatea în biserică, și sunt puține șanse ca gândirea lor să se schimbe la această vârstă. Mânați de dragoste, trebuie să luați în considerare să le permiteți să rămână pe lista de membri ai bisericii.

Din nou, din dragoste față de oameni, nu trebuie să curățați registrul de membri mai repede decât poate să suporte biserica locală. Pentru unii, poate lua an de zile ca să treacă de la cercurile mai exterioare la cele interioare. Totuși, bisericile ajung foarte des la dezbinări din cauza unor acțiuni pastorale nepăsătoare, când obiectivul ar trebui să fie unitatea. Țineți minte că fiecare rând din registrul vostru de membri înseamnă mai mult decât un simplu nume – la mijloc este un suflet.

 

Acest articol a fost tradus în parteneriat cu Magna Gratia. Pentru resurse biblice asemănătoare, vizitați pagina lor de internet.

Altele etichetate ca: articles